تاریخچه تصویری کاتالوگ

تا آنجا که به یاد داریم، کاتالوگ عنصر مهمی در روند خرید و فروش بوده. کاتالوگ‌ها آنقدر در زندگی روزمره ما جا افتاده‌اند که تاریخچه غنی و جالب آنها را فراموش کرده‌ایم٬ گویی از ازل کنار ما بوده‌اند.

اولین کاتالوگ چگونه ایجاد شد؟ چه روندهایی در استفاده از کاتالوگ مد شده و مدتی بعد از مد افتاده است؟ چگونه کاتالوگ به چیزی که اکنون هست تبدیل شد؟

اگر می‌خواهید پاسخ این سوال ها را بدانید، تا آخر این مقاله را بخوانید، ما قصد داریم تاریخچه کاتالوگ را با فلش بک هایی به گذشته ارائه می‌دهیم.

اولین کاتالوگ منتشر شده٬ تقریباً قرون وسطایی است

این کاتالوگ توسط آلدوس پیوس مانوتیوس (Manutius) در سال ۱۴۹۸ در ونیز منتشر شد.

مانوتیوس شرکت خود “The Aldine Press” را در سال ۱۴۹۵ در ونیز تأسیس کرد. اختراع ماشین چاپ در اوایل آن قرن این امکان را برای مانوتیوس فراهم کرد تا اولین نسخه های چاپی بسیاری از آثار کلاسیک یونانی و لاتین را به طور موثر تولید کند.

او وقتی می‌خواست کتاب‌هایش را به ونیز معرفی کند، فهرستی را از تمام کتاب‌های منتشر کرده اش را آماده کرد که اولین کاتالوگ منتشر شده تا آن زمان بود.

 

 

تقریباً ۲۰۰ سال بعد…

شرکت های بذر گام بعدی را در تکامل کاتالوگ برداشتند. تا جایی که امروزه نیز یافتن یک شرکت بذری که کاتالوگ ارائه نمی دهد، دشوار است. فقط یک جستجوی آنلاین ، فهرست حجم عظیمی از کاتالوگ هایی برای خرید بذر را به شما نمایش می دهد.

ریشه کاتالوگ بذر در سال ۱۶۶۷ نهفته است، زمانی که باغبان انگلیسی، ویلیام لوکاس، کاتالوگ قیمت بذرها را برای مشتریان خود منتشر کرد. زمانی که ویلیام پرینس از گلخانه های پرنس کاتالوگی از درختان میوه را در سال ۱۷۷۱ منتشر کرد، این رویکرد به آمریکا نیز رفت و با استقبال مواجه شد.

کاتالوگ های گلخانه پرنس از سال ۱۷۷۱ تا پایان کار آنها در سال ۱۸۶۵ به عنوان سهمی بزرگ در ادبیات باغبانی شناخته می شوند.

صفحه از کاتالوگ عمده فروشی گلخانه پرنس سال ۱۸۴۳

در همین حال، اتفاق مهم دیگری در تاریخ کاتالوگ رخ می دهد

بنجامین فرانکلین مفهوم سفارش پستی را ابداع کرد.

بیشتر مردم ممکن است بنجامین فرانکلین را به خاطر آزمایش بادبادک‌ هایش یا اختراع میله برق‌ گیر بشناسند. اما  بهتر است بدانید در سال ۱۷۴۴ تجارت پستی را نیز اختراع کرد.

فرانکلین «کاتالوگی از کتاب‌های برگزیده و ارزشمند، متشکل از نزدیک به ۶۰۰ جلد، در اکثر دانشکده‌ها و علوم» را منتشر کرد. در صفحه آغازین، شرایط فروش کتاب‌هایی که او ارائه کرده است، به وضوح شرح داده شده است:

صفحه اول کاتالوگ کتاب های فروخته شده در چاپخانه بنجامین فرانکلین

مهم‌تر از همه، فرانکلین این امکان را برای مردم فراهم کرد که کتاب‌های او را بدون مراجعه به مغازه خریداری کنند: «کسانی که در راه دور زندگی می‌کنند، با ارسال سفارش‌ ها و هزینه آن به B. Franklin، نوع دیگری از خرید را تجربه می‌کنند.»

فرانکلین راه را برای کسب و کارهایی که به این روش رو آوردند هموار کرد.

پیشگامان سفارش پستی

از حدود دهه ۱۸۳۰ که کاتالوگ‌های سفارش پستی بیشتر شدند٬ به گفته وندی ولوسون “اولین شرکت هایی که سفارش پستی را به معنای امروزی پذیرفتند، تولیدکنندگان بذرها و گلخانه‌ها بودند.”

یکی از کاتالوگ های قابل توجه سفارش پستی اولیه که هنوز هم در حال اجراست، کتاب آبی Tiffany & Co است که اولین بار در سال ۱۸۴۵ منتشر شد:

صفحاتی از کتاب آبی Tiffany & Co ۱۸۴۵
جلد کاتالوگ٬ از پرایس جونز در نیوتاون٬ ۱۹۳۳

و در سال ۱۸۶۱، پرایس جونز یکی از اولین کسانی بود که از طریق سفارش پستی٬ فروشی در مقیاس بزرگ انجام داد. او که به عنوان یک فروشنده شروع به کار کرده بود، به یک مولتی میلیونر تبدیل شد که مسئول ۴۰۰۰ کارگر و ۲۵۰۰۰۰ مشتری بود.

به گفته مورخ دیوید پو، “پرایش جونز حتی زیرپوش ملکه ویکتوریا را نیز تامین کرد – جنس آن از پارچه فلانل تهیه شده بود که بسیار نرم بود.”

ماهنامه مصور دمورست و آینه مد خانم دمورست، آوریل ۱۸۶۵

 

نمونه دیگری از کاتالوگ های اولیه ماهنامه مصور دمورست را می توان نام برد. او قول داد که هر چیزی را از دکمه گرفته تا پیانو ارسال.

صنعت مدرن سفارش پستی

اگر عاشق کاتالوگ یا فعال در این حوزه هستید، ۱۸ آگوست زمانی برای جشن گرفتن است، زیرا روز جهانی کاتالوگ سفارش پستی است. چرا؟

چون اولین کاتالوگ Montgomery Ward در ۱۸ اوت ۱۸۷۲ تولید شد. در حالی که بسیاری از کسب و کارها قبلاً کاتالوگ‌های سفارش پستی را برای مشتریان خاص منتشر می‌کردند، این آرون مونتگومری بود که به عنوان اولین تولید کننده کاتالوگ سفارش پستی برای عموم مردم اعتبار بخشید. او توانست تا سال ۱۹۰۴، حدود سه میلیون مشتری در لیست پستی کاتالوگ ثبت کند.

جلد کاتالوگ مونتگومری٬ سال ۱۸۷۵

چندی بعد، بازیگر بزرگ دیگری وارد میدان کاتالوگ شد. Alfred Hammacher Schlemmer در شهر نیویورک در سال ۱۸۴۵. هاما هر شلمر اولین کاتالوگ خود را در سال ۱۸۸۱ منتشر کرد.

اولین کاتالوگ هاماخر شلمر مصور. در سال ۱۸۸۱

به دلیل موفقیت آن، مفهوم سفارش پستی مانند آتش در حال گسترش بود. ریچارد سیرز اولین کاتالوگش sears، Roebuck & co را در سال ۱۸۹۴ منتشر کرد. روی جلد یکی از اولین کاتالوگ های آنها، او سیرز را “ارزان ترین خانه تامین کننده روی زمین” معرفی کرد.

جلد کاتالوگ sears، Roebuck & co ۱۸۹۴

از سال ۱۹۳۳، کاتالوگ سالانه کریسمس سیرز به نماد آمریکایی تبدیل شد:

جلد کتاب کریسمس سیرز محصول ۱۹۴۴
صفحه ۹۲ و ۹۳ از کاتالوگ کریسمس سیرز در سال ۱۹۵۷
جلد کاتالوگ کریسمس جی سی پنی ۱۹۶۶
صفحه ۱۴ و ۱۵ از کاتالوگ کریسمس J.C. Penney در سال ۱۹۶۶

سال‌های بعد، کاتالوگ به یکی از ابزارهای اصلی تبلیغات مستقیم تبدیل شد. بسیاری از شرکت‌ها تجارت خود را از طریق کاتالوگ گسترش دادند. به عنوان مثال، در سال ۱۹۸۲، فروش از طریق کاتالوگ ویکتوریا سیکرت ۵۵ درصد از فروش سالانه ۷ میلیون دلاری آنها را به خود اختصاص داد.

جلد کاتالوگ ویکتوریا سیکرت بهار/تابستان ۱۹۸۲
جلد کاتالوگ J.Crew بهار سال ۱۹۸۸

نمونه دیگر گروه J.Crew است که رشد انفجاری ۲۵ تا ۳۰ درصدی در سال را در اواسط دهه ۱۹۸۰ گزارش کرده است.

پس از سقوط سریع، کاتالوگ ها همچنان قول می دهند که کانالی ارزشمند باشند

بر اساس گزارش انجمن بازاریابی مستقیم، تعداد کاتالوگ‌های ارسال شده در سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسید. سپس، رکود بزرگ باعث شد که خرده فروشان بودجه کاتالوگ را قطع کنند. به طور همزمان، افزایش فروش و بازاریابی آنلاین باعث شد که چاپ اضافی به نظر برسد.

با این حال، DMA تأکید می‌کند که چاپ نمرده است. در اینجا چند آمار جالب از گزارش آنها در مورد کاتالوگ ها آورده شده است:

  • ۳۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی گزارش کردند که اخیراً یک کاتالوگ آنها را به صورت آنلاین به خرید سوق داده است.
  • مردم کاتالوگ‌ها را جالب‌ترین نوع پست استاندارد می‌دانستند – حتی ۳۱% از آنها جذابیت کاتالوگ را از  روزنامه‌ها و مجلات بیشتر می‌دانستند.
  • علیرغم کاهش ۴.۵ درصدی کاتالوگ های پست شده، ۲۳ درصد افزایش بازخورد داشته اند.

آنها کاتالوگ مدرن را به عنوان “یک ابزار تعاملی برجسته، یک تقویت کننده برند و یک عامل فروش آنلاین قدرتمند” تعریف کردند.

الهام بخش قدیمی

بررسی نمونه‌های کاتالوگ قدیمی و مشاغل قدیمی سفارش پستی علاوه بر اینکه مرور تاریخی جالب و لذت‌بخشی است٬ به ما کمک می‌کند تا درک بهتری از کاتالوگ و پیشینه آن به دست آوریم.

منبع: https://www.publitas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *