چگونه کاتالوگ دیجیتال بر مارکتینگ کسب و کارها تاثیر می‌گذارد؟

کاتالوگ دیجیتال ابزاری است چند رسانه‌ای و قدرتمند در اختیار کسب و کارهای مختلف تا بتوانند محصولات و خدمات خود را متفاوت با سایر روش‌ها و رسانه‌های دیگر به جامعه هدف و مشتریان بالقوه خود ارائه دهند.

استفاده چشم‌گیر مردم، از موبایل‌های هوشمند آنها را به جستجوی آنلاین نیازمندی‌ها عادت داده است. برندهای مختلف این امر را یک فرصت برای خود در نظر می‌گیرند. پس سعی می‌کنند با تولید انواع محتوا مخاطبان را به سمت صفحات خود هدایت و با محصولات خود آشنا کنند. برای همین خیلی دور از ذهن نیست اگر حتی یک شرکت تولید محصولات بهداشتی محتوای سرگرم کننده و یا آموزشیتولید و منتشر کند.

اگر تا به امروز شرکت‌ها انواع محتوای خود را از درگاه‌های مختلف منتشر می‌کردند، امروز دیگر کاتالوگ دیجیتال این فرصت را فراهم کرده همه انواع محتوا در یک رسانه گیرا ارائه شود و مشتریان را مدت زمان بیشتری در صفحات تعاملی نگه داشت و آنها را ترغیب به خرید نمود. در همین راستا پلتفرم لنوس خدمات ساخت و انتشار کاتالوگ دیجیتال را به صورت کاملا سلف سرویس در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در ادامه برخی از راه‌ها و روش‌های هدایت مشتریان به سمت کاتالوگ دیجیتال و همچنین استفاده از این ابزار برای دستیابی به فروش بیشتر را بررسی کرده‌ایم.

1-هدایت ترافیک مستقیم با ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ باید یک استراتژی اصلی بازاریابی برای افزایش دسترسی به کاتالوگ دیجیتالی شما باشد. در بین رسانه، ایمیل راه‌های بی‌شماری را برای هدایت ترافیک به این ابزار در ظرفیت‌های فعال و غیرفعال ارائه می‌دهد.

در ادامه چند ایده برای افزایش ترافیک و فروش از طریق ایمیل ارائه شده که می‌تواند در کاتالوگ‌های دیجیتالی و کسب و کارتان اعمال شود:

یک کمپین ایمیل قطره‌ای بسازید

کمپین بازاریابی قطره‌ای مجموعه‌ای از ایمیل‌هاست که بر اساس یک جدول زمانی خاص و یا به کاربرانی که اقدام خاصی را انجام می‌دهند ارسال می‌شوند. آنها روشی قدرتمند برای جذب مشتریان و حرکت آنها در چرخه فروش با تجربه شخصی هستند. به عنوان مثال، می‌توانید یک سری 3 ایمیلی ایجاد کنید تا کاربران را پس از مشترک شدن در کاتالوگ دیجیتال شما، درگیر کند.

اولین ایمیل با تشکر از آنها برای ثبت نام، دومین ایمیل چند روز بعد با محصولات پرفروش شما، و آخرین ایمیل با یک کوپن تخفیف برای تشویق به فروش. با راه‌اندازهای خودکار، اگر فروش قبل از ایمیل نهایی انجام شود، کمپین می‌تواند پایان یابد. نکته مهم در مورد کمپین‌های قطره‌ای این است که آنها یک استراتژی “تنظیم و فراموش کردن” هستند. پس از گام اول، اتوماسیون کار را به دست می‌گیرد و کار را برای شما انجام می‌دهد.

خبرنامه‌های هدفمند ایجاد کنید

مطمئن شوید ارتباطی حرفه‌ای و مشخص بین کاتالوگ دیجیتال و کمپین‌های خبرنامه ایمیلی ایجاد کرده‌اید. اگر در مورد محصول جدیدی صحبت می‌کنید، می‌توانید مستقیماً آنها را به صفحه محصول لینک دهید.

همچنین اگر در حال اجرای یک کمپین تخفیف فصلی هستید، این یک موضوع عالی برای خبرنامه‌هایی است که می‌توانید مشتریان را به کاتالوگ دیجیتالی مرتبط کند.

یک لینک در امضای ایمیل خود قرار دهید

امضای ایمیل یک استراتژی بازاریابی غیرفعال عالی برای افزایش دسترسی به کاتالوگ دیجیتال است. فرآیند به‌روزرسانی امضای ایمیل شرکت برای گنجاندن لینک به کاتالوگ‌های دیجیتال، یک راه ساده و پربازده است. هر ایمیلی که توسط همکاران شما ارسال می شود فرصتی برای جذب مشتری جدید و دیدن محصولات به صورت پویا و تعاملی است.

قابلیت اشتراک گذاری ایمیل را اضافه کنید

با چند کلیک سریع، مشتریان می‌توانند یک نسخه از کاتالوگ شما را از طریق ایمیل برای دوستان، خانواده و همکاران ارسال کنند. این یک راهکار عالی در دنیای B2B است.

قابلیت اشتراک ایمیل در بازار مصرف کننده نهایی و یا B2C هنگام به اشتراک گذاشتن یک ایده، پروموشن، تخفیف‌ها، هدیه یا خرید برای بازخورد می‌تواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد. با امکانات اشتراک گذاری در پلتفرم لنوس در تمام سوشال‌ها و شبکه‌ها، مشتریان می‌توانند به سادگی کاتالوگ دیجیتال شما را برای خود ایمیل کرده تا در زمان مناسب تری مرور کنند.

با افزودن قابلیت اشتراک ایمیل برای تبدیل مشتریان و شرکاء به ترویج کننده و سفیر برند شما، اشتراک‌گذاری کاتالوگ دیجیتالی خود را آسان کنید.

2– تبدیل کردن کاتالوگ دیجیتال به اپلیکیشن کاربردی با امکانات چند رسانه‌ای پلتفرم لنوس

داشتن یک پلن منظم و حرفه‌ای برای کاتالوگ‌های دیجیتالی، مسیرهای جدیدی را برای جذب مشتریان و کمک به افزایش فروش باز می‌کند. هنگامی که کاتالوگ‌های شما دیجیتالی می‎‌شوند، به طور خودکار کسب و کارتان را در مسیر درست دیجیتال مارکتینگ و فروش قرار می‌دهید. 

برخی از استراتژی ها و مزایای تبدیل کاتالوگ دیجیتالی به یک برنامه منظم بازاریابی:

کاتالوگ خود را در جیب هر مشتری قرار دهید

با ایجاد کاتالوگ دیجیتال می‌توانید نسخه‌ای از آن را در جیب مشتریان قرار دهید. آنها در هر زمان و هر مکان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. برخلاف کاتالوگ‌های چاپی که احتمال زیاد در شرکت رها می‌شوند، یا در جای اشتباه قرار می‌گیرند، مشتریانی که کاتالوگ دیجیتالی شما را دریافت و یا دانلود می‌کنند همیشه کاتالوگ شما را در اختیار خواهند داشت.

کاتالوگ خود را به صورت آفلاین در دسترس قرار دهید

پلتفرم لنوس این امکان را فراهم کرده است که، مشتریان نسخه ثابت کاتالوگ شما را برای دسترسی آفلاین دانلود کنند. مشتریان این امکان را خواهند داشت که کاتالوگ را مشاهده کنند و محصولات یا خدمات مورد نیاز را بدون نیاز به آنلاین بودن به سبد خرید اضافه نمایند. هر خریدی که به‌صورت آفلاین انجام شود، می‌تواند پس از اتصال مجدد تلفن همراه مشتری به اینترنت، تکمیل شود.

همیشه آخرین نسخه کاتالوگ خود را تحویل دهید

می‌توانید یک ویژگی در برنامه خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید مشتریان همیشه آخرین نسخه کاتالوگ دیجیتالی شما را در اختیار دارند. به این معنی که آنها به هرگونه تغییر کلیدی مانند انتشار محصول جدید، به‌روزرسانی قیمت‌ها یا کمپین‌های تبلیغاتی دسترسی پیدا کنند.

با اعلان‌های فشار اپلیکیشن، مشتریان را دوباره جذب کنید

هنگام ساخت اعلان‌های اپلیکیشن کاتالوگ، می‌توانید از قابلیت push notification برای ایجاد یک کانال بازاریابی موبایلی جدید برای افزایش فروش استفاده کنید. کاتالوگ‌های دیجیتالی راهی عالی برای جلب توجه و جذب مجدد مشتریان با کاتالوگ شما هستند. این مدل از ارائه کاتالوگ‌ها به ایجاد فرصت برای تعامل مجدد و فرصت فروش بالقوه بسیار کمک می‌کند.

شاید تمایل به خواندن مقاله “افزایش فروش با کاتالوگ دیجتال” را هم داشته باشید.

3- دستیابی به بینش بی سابقه از نحوه تعامل مشتریان با کاتالوگ‌های دیجیتالی

با ابزارهای تجزیه و تحلیل، امکان دریافت آمار، گزارش‌ها و بازخورد، به یک بینش وسیع از آگاهی و تحلیل انتشار کاتالوگ‌های دیجیتالی دست پیدا کنید. چه از امکانات دریافت آمار، گزارشات و بازخورد یک پلتفرم انتشار دیجیتالی کاتالوگ مانند لنوس و یا چه از یک راه حل دیگر مانند Google Analytics استفاده کنید. نرم افزارهای تحلیلی این امکان را می‌دهند تا تعامل کاربران را دنبال کنید. و هزاران داده در راستای تجزیه و تحلیل به دست آورید.

می‌توانید ترافیک را از منابع مختلف شناسایی کنید، نرخ پرش را اندازه‌گیری کنید، مسیرهای تبدیل را مشاهده نمایید. این بینش می‌تواند برای اطلاع رسانی، تنظیم و بهینه سازی استراتژی بازاریابی شما برای افزایش تعامل و فروش استفاده شود. در ادامه با 3 فرآیند برای تجزیه و تحلیل داده‌ها آشنا شوید:

1- به عملکرد منابع و رسانه های مختلف ترافیک نگاه کنید

با نگاه کردن به گزارش سطح بالا از منابع ترافیک خود – پولی، ارگانیک، مستقیم، ارجاع و ایمیل شروع کنید. روی کسانی تمرکز کنید که بیشترین ترافیک، بالاترین نرخ پرش و کمترین نرخ تبدیل را دارند.

2- نحوه عملکرد کاتالوگ خود را در دستگاه‌ها مشاهده کنید

نگاهی به گزارش‌ها و برخی معیارها به شما کمک می‌کند دستگاه‌ها، سیستم‌عامل‌ها و مرورگرهای وب را که  مشکلات طراحی واکنش‌گرا رنج می‌برند شناسایی کنید. ابتدا، به گزارش دستگاه سطح بالا نگاه کنید که نشان می‌دهد کاتالوگ دیجیتالی شما در دستگاه‌های دسکتاپ، موبایل و تبلت چگونه کار می‌کند. به معیارهای کلیدی مانند نرخ تبدیل، میانگین مقدار فروش، نرخ پرش، سرعت بارگذاری صفحه، میانگین زمان ماندگاری در صفحات در هر کمپین و یا روزانه نگاه کنید که ترکیبی از آنها تصویر واضحی از عملکرد دستگاه‌ها ارائه می‌دهد.

با عمیق‌تر شدن، شما می‌توانید به گزارش‌های (Google Analytics) نگاه کنید تا داده‌های عملکرد را در مرورگرهای مختلف وب، سیستم‌عامل‌های تلفن همراه و وضوح صفحه نمایش ببینید. از اینجا به بعد، موضوع صرفاً تمرکز بر بهینه سازی و بهبود است. وقتی در صفحه مشکلی را شناسایی می‌کنید. برخی ابزارها این امکان  را می‌دهند که ببینید چگونه کاتالوگ شما در دستگاه‌ها و صفحه‌های مختلف نمایش داده می‌شوند، که یک راه عالی برای مشاهده مسائل مربوط به عناصر طراحی است.

3- به عملکرد صفحات جداگانه نگاه کنید

داشتن یک کاتالوگ دیجیتالی به شما قدرت تجزیه و تحلیل عملکرد صفحات را می‌دهد. با گوگل آنالیتیکس، شناسایی صفحات با عملکرد ضعیف که نیاز به توجه دارند، سریع و آسان است. گزارش‌های آماده این امکان را می‌دهند حجم بازدید از صفحه و معیارهای کلیدی مانند میانگین زمان ماندگاری در صفحه، نرخ پرش، نرخ تبدیل و نقاط ورودی را به دست آورید.

4- استفاده از کاتالوگ دیجیتالی در زمینه‌های فروش

کاتالوگ دیجیتال یک ابزار فروش آماده برای هر نوع پیشنهادی است. از جلسات مشتری جدید گرفته تا فروش تلفنی و بازدید از سایت با مشتریان فعلی. با این ابزار چند رسانه‌ای، تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنت است. تماس با تلفن همراه را اضافه کنید، این در هر دستگاه یا نمایشگری عالی به نظر می رسد، بنابراین می‌توانید در هر زمان و هر مکان از آن استفاده کنید.

ویژگی‌های تعاملی – مانند بازدیدهای 360 درجه از محصول و ویدیوهای محصول – تجربیات منحصربه‌ فردی را برای جذب مشتریان احتمالی ایجاد می‌کنند و محصول شما را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهند.

یک کاتالوگ دیجیتال همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که بدون توجه به مکان، فروش خود را گسترش دهید. سبدهای خرید داخلی و فرم‌های سفارش به شما این امکان را می‌دهند که فروش در حال حرکت را مستقیماً از طریق رابط کاتالوگ ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید