طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند

کاتالوگ دیجیتال هوشمند

چگونه یک کاتالوگ تاثیرگذار بسازیم و مشتریان بیشتری جذب کنیم؟

یک راه عالی برای کمک به برجسته شدن کسب و کارتان، تکمیل ابزارهای آنلاین با یک کاتالوگ دیجیتال هوشمند به یاد ماندنی است. کاتالوگ‌های محصولات می‌توانند حفره‌ای را در استراتژی بازاریابی کلی شما پر کنند. چه لینک‌ آنها را منتشر کنید، چه مشتریان از طریق کد QR به آنها دسترسی پیدا کنند. آنها مشتریان بالقوه را به فکر برند شما نگه می‌دارند. فلیپ بوک‌ دیجیتال به مشتریان شما الهام می‌دهند تا با برند شما درگیر شوند و به صورت آنلاین برای خرید اقدام کنند.

همچنین می‌توانید با یک کاتالوگ که خوب طراحی شده، جنبه متفاوتی از برند خود را به نمایش بگذارید. آنها فرصتی را برای استفاده از مهارت‌های هنری و طراحی شما برای برانگیختن مشتریان بالقوه با نمایش محصول خود در طبیعت و جفت کردن آن با عناصر طراحی جذاب فراهم می کنند. فقط محصول را به نمایش نگذارید – سبک زندگی را که می‌تواند به خریدار احتمالی بدهد را نیز نشان دهید.

با رعایت اصول اولیه بازاریابی در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند و مقداری نبوغ خلاقانه، می‌توانید فلیپ‌بوک‌هایی بسازید که برند شما را تقویت کنند و در عین حال مشتریان را هیجان زده کنند.

کشف کنید که چگونه می‌توان کاتالوگی با کیفیت بالا بسازید که محصولات پرفروش را به نمایش بگذارد و محصولات جدید را معرفی کند.

مخاطب خود را بشناسید

قبل از شروع طراحی، مخاطبان خود را مشخص کنید. برخی از کسب‌وکارها ممکن است از کاتالوگ‌ها برای هدف قرار دادن افراد خاص یا باهوش استفاده کنند. در حالی که کاتالوگ‌های کسب‌وکارهای (B2B) معمولاً برای تصمیم‌گیرندگان تجاری در شرکتی که مسئول خریدهای بزرگ‌تر است تنظیم می‌شوند. اما کاتالوگ بیزینس‌های (B2C) معمولاً محصولات فردی، ارزش آنها و راه‌هایی را که می‌توانند زندگی یک مشتری را بهبود بخشند برجسته می‌کند. مورد دوم به سمت محصولات یا خدماتی است که تأثیر تجاری را ارائه می دهند.

عناصر کلیدی طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند

هر کاتالوگ دارای سه عنصر حیاتی است:

  • یک چیدمان با ساختار محکم
  • تصاویر متقاعد کننده
  • اطلاعات واضح محصول

طرح و فرم کاتالوگ

کارها را با یک بوم خالی و امکان خلاقانه بی پایان شروع کنید. تصمیم گیری در مورد فرم کاتالوگ یکی از هیجان انگیزترین بخش‌های فرآیند است. چگونه کاتالوگ برای مشتریان شما نمایش داده می شود. آیا این یک بروشور مربع کوچک خواهد بود یا یک کتابچه بزرگ؟ تعداد صفحات چقدر خواهد بود؟ چه تعدا ویدئو قرار خواهند گرفت؟ تصاویر چگونه نمایش داده می‌شوند؟ اسلایدی یا تک تک؟

یک موضوع یا خط روایتی انتخاب کنید تا پاسخ خود را حول این متغیرها متمرکز کنید. می‌توانید یک داستان ساده برای معرفی محصولات خود در نظر بگیرید. داستانی با آغاز میانه و انتها. در این داستان مهم است که می‌خواهید مشتریان اول با برند شما آشنا شوند یا یک راست سراغ محصولات می‌روید. همین واقعیت در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند بسیار موثر خواهد بود.

هیچ پاسخ درست یا غلطی برای هیچ یک از سوالات طراحی چیدمان وجود ندارد. آنچه کلیدی است ایجاد ثبات است. کل کاتالوگ باید شبیه یک کل منسجم باشد.

انتخاب رویکرد بصری مناسب

در مرحله بعد، طراحی بصری کاتالوگ خود را بررسی کنید. چگونه می‌توانید با فرمتی که انتخاب کرده اید بازی کنید؟ آیا می‌توانید تصاویر را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیننده را تشویق کند تا زمان بیشتری را برای مطالعه هر صفحه صرف کند؟ فرصت‌های طراحی بی حد و حصر در یک کاتالوگ وجود دارد، و فرصت‌های زیادی برای عبور از مرزهای طراحی وجود دارد. گاهی در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند می‌توان از عنصر سرگرم‌کننده در طراحی بصری برای محصولات خود استفاده کیند. این عناصر می‌توانند پیشنهادهایی جذاب برای نمایش ویژگی‌های کاربردی محصولات باشد.

گاهی هم می‌توان در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند از رویکردی هنری بهره برد. در این شیوه محصولات در قالب های خلاقانه و رنگارنگ عرضه می‌شود تا عواطف را برانگیزد و سرزندگی را به پیشنهادات خود بیافزایید.

هر عنصر طراحی را که انتخاب می‌کنید (عکس، تصویر سه بعدی، ویدئو)، مطمئن شوید که با برند موجود به دو روش آشنا و غیرمنتظره سازگار است. کاتالوگ شما باید شبیه شرکت شما باشد، اما به دنبال راه‌هایی باشید که هم مشتریان جدید و هم مخاطبان وفادار خود را با عناصری شگفت‌انگیز و خوشحال کننده، مجذوب خود کنید. در مورد جلد منحصر به فرد و سایر عناصر طراحی فکر کنید و از ایده‌های غیر متعارف  نترسید. گاهی کاتالوگ‌های قدیمی، کتاب‌های کمیک استریپ یا کتابچه‌های راهنمای تعمیر و نگهداری قدیمی ایده‌های خوبی به شما می‌دهند.

شاید مایل به خواند مقاله “چرا فروشندگان B2B به کاتالوگ دیجیتال نیاز دارند؟” نیز باشید.

پیامی منسجم و قانع کننده داشته باشید

کاتالوگ شما به تعداد کلمات زیاد نیاز ندارد. ابزار بازاریابی مانند کاتالوگ‌ها حول بلوک‌های ساده اطلاعات ساخته شده‌اند. کاتالوگی از تصاویر خاطره انگیز و حداقل اطلاعات مرتبط می‌تواند به خوبی کار کند. در اینجا موارد مهمی وجود دارد که باید در فرم متن گنجانده شوند تا مشتریان گیج نشوند:

  • نام محصولات
  • توضیحات
  • اطلاعات قیمت
  • امکانات
  • اطلاعات اندازه گیری
  • سیاست های ارجاع محصول

مزایای کاتالوگ دیجیتال در مقابل نسخه چاپی

در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند می‌توانید یک سفر تعاملی برای محصولات خود ایجاد کنید. صفحات می‌توانند پر از ویدیوها، لینک‌ها و سایر محتواها باشد. بسیاری از اصول دیزاین کاتالوگ چاپی را می‌توان در نسخه دیجتال نیز اعمال کرد. تفاوت اصلی این است که دیگر محدودیت‌های چاپ مانند تعداد مشخص صفحات را ندارید. درج CTA (دکمه اقدام)، امکان لینک به سایر صفحات داخلی و خارجی  و … می‌توانند کاتالوگ دیجیتال شما را به تجربه‌ای خاص تبدیل کنند.

وقتی صحبت از گزینه‌های کاتالوگ دیجیتالی می‌شود که انیمیشن‌ها، ویدیوها، کپی‌ها و چیدمان‌ها را پشت سر هم کار می‌کنند، ممکن است طراحان به ابزارهای مختلفی نیاز داشته باشند. پلتفرم لنوس بر همین اساس در ادیتور خود پیش‌بینی های لازم را در نظر گرفته. طراحی برای محیط های دیجیتال و همچنین گزینه های اشتراک گذاری و ویرایش ایده آل برای تقویت تعامل در این پلتفرم در نظر گرفته شده.

یک کاتالوگ کاربردی جذاب برای همه محصولات خود بسازید.

نکات و ترفندهای اضافی

از آنجایی که کاتالوگ‌هایی با طراحی خوب و خلاقانه کمیاب هستند – به ویژه برای کسب و کارهای کوچکتر – مشتریان اغلب با دیدن نمونه‌های جذاب خوشحال می شوند. این یک امتیاز محسوب می‌شود. در واقع با کمی خلاقیت مشتریان را در صفحات کاتالوگ دیجیتال هوشمند خود نگه می‌دارید. پس چند استراتژی غیر متعارف را امتحان کنید و به مشتری برای استفاده از کاتالوگ و تعامل با برند شما هدیه یا تخفیف دهید.

فروش با کاتالوگ دیجیتال هوشمند را امتحان کنید

با قرار دادن لینک‌های فروش آنلاین در صفحات کاتالوگ دیجیتال هوشمند مشتریان را به خواندن و ماند در کاتالوگ تشویق کنید. این یک راه عالی برای ایجاد وفاداری به برند است.

پلتفرم مناسب برای ساخت و انتشار کاتالوگ خود انتخاب کنید

مناسب‌ترین امکان برای ساخت و انتشار کاتالوگ دیجیتال هوشمند دیجیتال، پلتفرم‌ها هستند. نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که فایل PDF کاتالوگ شما را متورق می‌کنند. این ابزارها امکانات جانبی، کاربردی و آمار به شما ارائه نمی‌دهند. تفاوت یک پلتفرم در این است که فضا و امکان ساخت کاتالوگ هوشمند را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این حالت است که طراحی خلاقانه در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین آمار دقیق بازدید و بازخورد مشتریانتان را دریافت می‌کنید.

در ایران پلتفرم لنوس، تنها پلتفرم ساخت و انتشار کاتالوگ‌های هوشمند است. پس از ایجاد حساب کاربری، به فضای ادیتور آن دسترسی خواهید داشت. شما پس از بارگذاری بایل PDF کاتالوگ یا نشریه خود می‌توانید سایر عناصر بصری را به آن اضافه نمایید. ویدئو، عکس سه‌بعدی، لینک، فرم و … . طراحی و اضافه نمودن همه این عناصر توسط خود شما صورت خواهد گرفت.

جدیدترین مطالب

محبوب‌ترین‌ها

همین الان شروع کنید!

با ثبت نام در لنوس، اولین کاتالوگ دیجیتالی خود را بسازید

با ما تماس بگیرید