مبانی طراحی کاتالوگ

چگونه یک طراحی کاتالوگ موفق داشته باشیم؟
طراحی کاتالوگ چه تأثیری در بازاریابی دارد و چه کمکی به رشد مشتریان می‌کند؟ با درک مبانی طراحی چطور می‌توانیم یک کاتالوگ موفق داشته باشیم؟ آنچه در این مطلب خواهید خواند شامل مهمترین نکاتی است که هنگام طراحی کاتالوگ باید به خاطر بسپارید.

فهرست مطالب

کاتالوگ‌ها عنصر مشترک در بازاریابی بسیاری از سازمان‌ها هستند و یکی از موثرترین راه‌ها برای انتشار اطلاعات در مورد محصولات و خدمات آنها. طراحی کاتالوگ نباید چالش برانگیز باشد، اما مشکل تطبیق آن با چشم‌اندازهای بازاریابی مدام در حال تغییر است. کاتالوگ‌های کسب و کارها باید ترکیبی از درک بازار هدف و خلاقیت باشند. شرکت‌های زیادی به دنبال ارزانترین قیمت و یا حتی طراحی رایگان کاتالوگ هستند. اما با توجه به اهمیت این موضوع آیا با چنین رویکردی می‌توانند به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند؟

در اینجا مجموعه‌ای از مبانی طراحی کاتالوگ را آورده‌ایم که قبل از شروع‌کار یا سفارش آن باید بدانید. آگاهی از عناصر و نکات مهم، بر این باور را که هزینه کردن برای برخی موارد ضروری ولخرجی نیست تاثیرگذار است. رعایت این اصول حتی از سوی شرکت و کسی که قصد طراحی رایگان کاتالوگ شما را دارد نیز ضروری است.

اهمیت طراحی در کاتالوگ

کاتالوگ یک ابزار بصری است که محصولات یا خدمات شما را به مشتریان بالقوه نشان می‌دهد. این ابزار باید با بالاترین استانداردها تولید شود و تمام ویژگی‌های محصول یا خدمات شما را با جزئیات برای مشتریان بیان کند. مشتریان بالقوه شما باید یک بیوگرافی مختصر یا شرحی از پیشینه سازمان شما، و به دنبال آن یک نمونه کار مشاهده کنند. البته هیچ قانون قطعی در مورد اینکه طراحی چگونه باشد وجود ندارد. چیدمان محتوا در صفحات کاتالوگ، توضیحات و سایر موارد بر اساس نوع محصول یا خدمات، رویکرد برند و بازاریابی شماست. البته عناصر و نکاتی وجود دارند که وجود آنها به موفقیت شما در این امر کمک می‌کند.

مبانی طراحی کاتالوگ

مبانی طراحی کاتالوگ

چه اصولی می تواند به شما در طراحی کمک کند؟ این نکات را صرف نظر از نرم افزاری که استفاده می‌کنید یا محصولاتی که ارائه می‌دهید در ذهن داشته باشید، یک کاتالوگ موفق خواهید داشت.

مخاطبان و مشتریان شناسایی کنید

کاتالوگ‌ها برای معرفی محصولات و خدمات تهیه می‌شوند. پس قبل از شروع طراحی، مخاطبان خود را شناسایی کنید. برخی از کسب‌وکارها ممکن است از کاتالوگ‌ها برای هدف قرار دادن افرادی خاص استفاده کنند. یا اینکه آنها را به گونه‌ای طراحی کنند که برای عده کمی جذاب باشند و افراد اندکی با آنها ارتباط برقرار کنند. این امر باعث عدم تاثیرگذاری کاتالوگ می‌شود. در گام نخست اهمیت دارد به نوع کسب و کار توجه شود. آیا B2B است یا B2C؟ کاتالوگ‌های کسب‌وکارهای (B2B) معمولاً برای تصمیم‌گیرندگان تجاری در شرکتی که مسئول خریدهای بزرگ‌تر است تنظیم می‌شوند. اما کاتالوگ بیزینس‌های (B2C) معمولاً برای مصرف‌کنندگان نهایی آماده می‌شود. در آنها ارزش‌ها و راه‌هایی برای نیازمندی‌ها و مشکلات یک مشتری را برجسته می‌شود. پس اول مشتریان اصلی که مخاطبان کاتالوگ هستند را باید شناسایی کرد.

توجه به سبک زندگی مخاطبان

مصرف کنندگان شما جاه طلبی‌ها و خواسته‌های خود را دارند. این خواسته‌ها با روش‌های خاص زندگی مرتبط است. محصولات خود را به گونه‌ای بازاریابی کنید که با سبک زندگی مخاطبان مرتبط باشد. طوری که مخاطبان هدف شما امیدوارند به آن دست یابند. این بدان معناست که قبل از شروع به ساخت کاتالوگ، باید درک کاملی از انگیزه مصرف کنندگان خود داشته باشید. هر قسمت از کاتالوگ شما، از جمله زبان، لحن، عکس‌ها، جلد و سایر عناصر، باید دارای مضمون یکسانی باشد و سبک زندگی مورد نظر شما را منعکس کند.

 کاتالوگ را مختص مخاطبان هدف طراحی کنید

آیا در حال ایجاد کاتالوگ برای یک کسب و کار (B2B) یا (B2C) هستید؟ تبلیغات برای مصرف کنندگان و تبلیغات برای فروشندگان دو چیز بسیار متفاوت هستند. هر کدام دارای الزامات، قالب بندی و طراحی منحصر به فرد هستند. مطمئن شوید که مخاطب هدف خود را درک کرده‌اید و قالبی را انتخاب کرده‌اید که برای آنها جذاب باشد.

برای درک بهتر این موضوع مقاله زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

اهمیت انتخاب فونت در طراحی کاتالوگ و بروشور دیجیتال

محصولات را برجسته کنید

شما در تلاش برای فروش بیشتر هستید. اطمینان حاصل کنید که هر جنبه‌ای از کاتالوگ شما مردم را به خرید تشویق می‌کند. این امر با اطمینان از اینکه محصول یا خدمات شما در پایه تمام جنبه‌های طراحی قرار دارد انجام می‌شود. تصاویر محصول باید آن را در حین مصرف نشان دهد. توضیحات محصول باید نمایان کند که چگونه محصولات شما زندگی مشتری را بهبود می‌بخشد. یا چه کمکی به آنها می‌کند. به طور خلاصه، محصول پادشاه است و همه عناصر باید آن را تحسین کنند.

تأکید بر نمایش محصول با بروشور هوشمند لنوس

با رعایت مبانی طراحی کاتالوگ چگونه یک کاتالوگ دیجیتالی موفق داشته باشیم؟

ارکان تاثیرگذار کاتالوگ محصولات شامل تصاویر چشم نواز، چیدمان‌های هوشمندانه، عکس‌های جذاب و سازماندهی درست است. در واقع عناصر اصلی در مبانی طراحی کاتالوگ. همچنین در نظر داشته باشید که حوزه‌های مختلف کسب و کار، معمولاً رویکردهای متفاوتی را ایجاب می‌کنند. یک کاتالوگ برای یک خرده‌فروش کالاهای ورزشی با جعبه بزرگ، با یک کاتالوگ برای یک ساعت‌ساز سفارشی تفاوت زیادی دارد.

بنابراین، از کجا باید شروع کرد؟ بیایید نکات ضروری طراحی و چیدمان در تهیه کاتالوگ را مرور کنیم. این اصول در بسیاری موارد توسط شرکت‌هایی که مدعی طراحی رایگان کاتالوگ هستند مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

طراحی بر اساس بازار هدف

موفقیت یک کاتالوگ با تاثیری که بر میزان فروشی می‌گذارد قابل سنجش است. پس کاتالوگ خود را برای مخاطبان هدف خود جذاب کنید. یک کاتالوگ برای مخاطبان جوان بسیار متفاوت است با کاتالوگی برای مخاطبان مسن. اگر افراد مختلفی را هدف قرار می‌دهید، ممکن است بخواهید تلفیقی از ایده‌های مختلف ایجاد کنید تا سلیقه‌ها و ترجیحات متفاوت آنها را برآورده نمایید.

اندازه و قالب خود را انتخاب کنید

برای محصولات خود بهترین ویترین را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کاتالوگ شما اندازه مناسب را دارد و تمام جزئیات محصولات شما را نمایش دهد و در حین ساخت، توجه را به مهم ترین محصولات یا خدمات شما جلب کند. تعداد صفحات، ساختار و نحوه واکنش مشتریان را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، فرض کنید در یک تجارت تخصصی مانند ساعت سازی سفارشی یا عکاسی نفیس کار می‌کنید. در این صورت، می‌توانید طراحی مینیمالیستی با قرار دادن عناصر کمتر در هر صفحه برای تأکید بر کیفیت و اصالت کار انتخاب نمایید. مشتریان باید در صفحات درنگ کرده و پیچیدگی‌ها و “داستان” پشت آن را کشف کنند.

انتخاب فرم هنگام طراحی کاتالوگ

یک موضوع یا خط روایتی انتخاب کنید تا پاسخ خود را حول این متغیرها متمرکز کنید. می‌توانید یک داستان ساده برای معرفی محصولات خود در نظر بگیرید. داستانی با آغاز میانه و انتها. در این داستان مهم است که می‌خواهید مشتریان اول با برند شما آشنا شوند یا یک راست سراغ محصولات می‌روید. همین واقعیت در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند بسیار موثر خواهد بود.

هیچ پاسخ درست یا غلطی برای هیچ یک از سوالات طراحی چیدمان وجود ندارد. آنچه کلیدی است ایجاد ثبات است. کل کاتالوگ باید شبیه یک کل منسجم باشد.

انتخاب رویکرد بصری مناسب

در مرحله بعد، طراحی بصری کاتالوگ خود را بررسی کنید. چگونه می‌توانید با فرمتی که انتخاب کرده اید بازی کنید؟ آیا می‌توانید تصاویر را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیننده را تشویق کند تا زمان بیشتری را برای مطالعه هر صفحه صرف کند؟ فرصت‌های طراحی بی حد و حصر در یک کاتالوگ وجود دارد، و فرصت‌های زیادی برای عبور از مرزهای طراحی. گاهی در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند می‌توان از عنصر سرگرم‌کننده در طراحی بصری برای محصولات خود استفاده کنید. این عناصر می‌توانند پیشنهادهایی جذاب برای نمایش ویژگی‌های کاربردی محصولات باشد.

گاهی هم می‌توان در طراحی کاتالوگ دیجیتال هوشمند از رویکردی هنری بهره برد. در این شیوه محصولات در قالب‌های خلاقانه و رنگارنگ عرضه می‌شود تا عواطف را برانگیزد و سرزندگی را به پیشنهادات خود بیافزایید.

هر عنصر طراحی را که انتخاب می‌کنید (عکس، تصویر سه بعدی، ویدئو)، مطمئن شوید که با برند موجود به دو روش آشنا و غیرمنتظره سازگار است. کاتالوگ شما باید شبیه شرکت شما باشد، اما به دنبال راه‌هایی باشید که هم مشتریان جدید و هم مخاطبان وفادار خود را با عناصری شگفت‌انگیز و خوشحال کننده، مجذوب خود کنید. در مورد جلد منحصر به فرد و سایر عناصر طراحی فکر کنید و از ایده‌های غیر متعارف  نترسید. گاهی کاتالوگ‌های قدیمی، کتاب‌های کمیک استریپ یا کتابچه‌های راهنمای تعمیر و نگهداری قدیمی ایده‌های خوبی به شما می‌دهند.

پیامی منسجم و قانع کننده داشته باشید

تولید محتوای متنی وظیفه طراحان نیست. اما در مبانی طراحی کاتالوگ وجود محتوای مناسب و بیانگر حائذ اهمیت است، چرا که در طراحی برجسته کردن برخی مطالب مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور کلی کاتالوگ شما به تعداد کلمات زیاد نیاز ندارد. ابزار بازاریابی مانند کاتالوگ‌ها حول بلوک‌های ساده اطلاعات ساخته شده‌اند. کاتالوگی از تصاویر خاطره انگیز و حداقل اطلاعات مرتبط می‌تواند به خوبی کار کند. در اینجا موارد مهمی وجود دارد که باید در فرم متن گنجانده شوند تا مشتریان گیج نشوند:

  •     نام محصولات
  •     توضیحات
  •     اطلاعات قیمت
  •     امکانات
  •     اطلاعات اندازه گیری
  •     سیاست‌های ارجاع محصول

از تصاویر با کیفیت و وضوح بالا استفاده کنید

وقتی صحبت از عوامل کلیدی در طراحی کاتالوگ‌ دیجیتال می‌شود، جلب توجه سریع مشتری بسیار مهم است. شما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلف انجام دهید. یکی از بهترین این راه‌‌ها استفاده از تصاویر جذاب است. از آنجایی که خریدار نمی‌تواند محصول را لمس کند و حس و حال آن را ببیند، تصاویر محصول کلید فروش آنلاین با استفاده از کاتالوگ‌های دیجیتالی هستند.

از محصولات خود عکس‌های واضح و با کیفیت ارائه دهید. اگر می‌خواهید مشتریان و کاربران را در کاتالوگ یا وب سایت خود بیشتر نگه دارید، بعد از دیزاین کاتالوگ، استفاده از عکس‌های جذاب یک اولویت مهم است. در واقع یکی از مهمترین بخش‌های مهم هر صفحه از کاتالوگ دیجیتالی، تصویر محصول است. به خصوص از آنجا که تصاویر واضح و با کیفیت از محصول می‌تواند نرخ تبدیل فروش اینترنتی شما را تا ۳۰٪ افزایش دهد. مطمئن شوید که تصاویر و عکس‌های شما بزرگ و با وضوح بالا هستند و ویژگی‌های کلیدی محصولات شما را برجسته کرده و آنها را به صورت گویا ارائه می‌دهند.

نکاتی در مورد چیدمان و طراحی کاتالوگ که باید بدانید

در ادامه به نکاتی درباره چیدمان عناصر در صفحات که بخش دیگری از مبانی طراحی کاتالوگ به حساب می‌آید اشاره شده است.

اهمیت انتخاب سبک و رنگ در طراحی بروشور دیجیتال

سبک و پالت رنگ مناسب انتخاب کنید

به عنوان مثال، یک کاتالوگ برای یک تجارت پوشاک با رنگ‌های ظریفی مانند طلایی، نقره‌ای تاثیرگذارتر خواهد بود. برعکس، اگر یک کاتالوگ اسباب بازی فضایی فانتزی، لذت بخش و با رنگ‌های درخشان داشته باشد نتیجه بهتری خواهد داشت. البته نباید فراموش کرد، رویکردهای خلاقانه هم گاهی نتایج مطلوبی خواهند داشت. دستیابی به رویکرد خلاقانه را باید به طراحان کاربلد و با تجربه بسپارید، چون هر طراحی متفاوت یا دور از عرفی خلاقانه محسوب نمی‌شود.

استفاده از فضای خنثی در طراحی کاتالوگ دیجیتال

فضای سفید یا خالی از عناصر بصری اغلب به عنوان فضای خنثی شناخته می‌شود. نکته مهم در مورد استفاده از فضای خنثی این است که باعث می‌شود صفحات متعادل و خوانا به نظر برسند. این ویژگی یکی از عوامل کلید در طراحی کاتالوگ‌ دیجیتال به حساب می‌آید. زیرا نشستن در مقابل صفحه کامپیوتر بسیار خسته کننده تر از ورق زدن بروشور چاپ شده است.

اما، یک مزیت بزرگ دیجیتالی شدن این است که ایجاد صفحات اضافی دیجیتالی برای شما هزینه اضافی ندارد. بنابراین دلیلی ندارید که محصولات خود را در صفحات بیشتر نگنجانید. پس به معنای واقعی از فضای خنثی استفاده کنید. حتی اگر فقط یک عکس و مقداری متن در دسترس داشته باشید، باز هم می‌توانید با استفاده از فضای سفید یک طرح‌ و صفحه‌بندی فوق‌العاده جذاب ایجاد کنید. در زیر می توانید ببینید که چگونه شرکت مپنا  از فضای سفید برای ایجاد جذابیت بصری استفاده کرده است.

فونت سازگار انتخاب کنید

برای ایجاد سبک‌های متمایز و دستیابی به ترکیب‌بندی زیبا در فونت نکات زیر را مد نظر داشته باشید. اجازه ندهید به دلیل طراحی رایگان کاتالوگ شما باعث شود، فونت‌های نامناسب و دم دستی در کاتالوگ شما قرار دهند.

از یک یا دو خانواده استفاده کنید و حروف برجسته یا کج اضافه کنید

برای پاراگراف‌ها از هر فونت انتخابی استفاده می‌کنید، برای سرصفحه‌ها از فونت‌های هم‌خانواده و نزدیک به آن استفاده کنید. مطمئن شوید که از فونت‌های یکسانی در هر ناحیه استفاده می‌کنید. از دو یا سه تایپ فیس با هم به عنوان یک دستورالعمل کلی استفاده نکنید.

محصولات یا خدمات جدید و یا در حال فروش را برجسته کنید

از نشانه‌گذاری یا تاکید بر تصاویر محصول برای نشان دادن تازه بودن آنها استفاده کنید. در صورت ارائه تخفیف، کاتالوگ شما مشتریان را به سمت این محصولات یا خدمات جدید می‌کشاند.

ثبات را در طراحی خود حفظ کنید

کاتالوگ یک راه فوق العاده برای تبلیغ شرکت شما است. مشتریان متوجه الگوهای طرح، چیدمان و رنگ خواهند شد و با آنها شرکت شما را به‌خاطر خواهند سپرد. پس در انتخاب اولیه فونت‌ها و سایر عناصر بصری دقت لازم را صرف کنید و مدام آنها را تغییر ندهید.

از شکستن ساختارها نترسید، جسور باشید

از قسمت مرکزی  صفحات حداکثر استفاده را ببرید. طرح‌بندی‌های متمایز، مانند عکس محصول در اندازه کامل یا متن تجاری مرتبط با محصولات خود را اضافه کنید تا جداسازی صورت گیرد. با این حال، زیاده روی نکنید، در غیر این صورت چیدمان شما به هم ریخته به نظر می‌رسد.

نمایش محصولات منطبق در کنار هم

نمایش محصولات منطبق در کنار هم

یک تاکتیک هوشمندانه برای فروش متقابل، نشان دادن محصولات مکمل است. بنابراین مشتریان و کاربران باید بدانند چه محصولاتی با هم هماهنگ و مکمل هم هستند. تاکید روی این امر که با خرید محصول الف بهتر است محصول ب را هم بخرید.

شرکت‌های تولید پوشاک، مبلمان و دکوراسیون و محصولات چرمی از این روش فروش می‌توانند استفاده کنند. در این حالت طراحی کاتالوگ‌ دیجیتال با تاکید بر قرار گرفتن اقلام مکمل در کنار هم قرار صورت می‌گیرد.

اگر کاپشن بخرید، چگونه می‌توانید به خرید پیراهن، شلوار و پلیور ست با آن ترغیب نشوید؟ دیزاین هوشمندانه این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد.

شرکت‌های تولید کننده، می‌توانند تنوع زیادی از محصولات را در رنگهای مشابه نمایش دهند. بنابراین مشتریان و کاربران متوجه این موضوع می‌شوند که آنها مجموعه بزرگ و محصولات بسیار متنوعی دارند. آنها می‌توانند کاتالوگ دیجیتالی محصولات پوشاک، مبلمان و دکوراسیون، محصولات چرمی و … خود را بر اساس رنگ، تنوع، فصل و نوع کاربری به شیوهای جذاب نمایش دهد. این عوامل است که کارای کاتالوگ دیجیتال برای فروش را تعیین می‌کند.

محدود کردن تعداد محصولات در هر صفحه

مواردی که می‌تواند حواس مشتریان و کاربران را پرت کند بسیار زیاد است، بنابراین باید تمرکز مشتری و کاربر را حفظ کنید. صفحات مملو از محصولات دقیقاً برعکس عمل می‌کنند. محصولات کمتر در هر صفحه به مشتری و کاربر کمک می‌کند تمرکز بیشتری داشته باشد. با طراحی کاتالوگ دیجیتالی به صورت اصولی، هیچ محدودیتی برای تعدد صفحات جهت نمایش محصولات شما وجود ندارد.

در زیر نمونه‌ای از  کاتالوگ دیجیتالی شرکت مهسازان را مشاهده می‌کنید. آنها از هر سه نکته ای که تاکنون به آنها پرداخته ایم استفاده کرده‌اند. از فضای خنثی زیاد، تصویر بزرگ و یک محصول واحد استفاده شده است. در هر صفحه آنها از طریق یک تصویر ساده توجه مخاطب را به محصول جلب می‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که برخی وب‌سایت‌های سازنده کاتالوگ دیجیتال، بر اساس تعداد صفحات اقدام به قیمت گذاری می‌کنند. در این حالت شرکت‌ها ناچار می‌شوند بر اساس هزینه‌های طراحی کاتالوگ دیجیتال، تعداد صفحات را محدود نمایند. این امر مشابه به محدودیت‌هایی است که در کاتالوگ کاغذی هم مشاهده می‌شود. اما در پلتفرم لنوس، تعداد صفحات ملاک قیمت‌گذاری نیست و هیچ محدودیتی برای تعداد صفحات وجود ندارد. این ویژگی دست طراحان کاتالوگ‌ها را باز می‌گذارد. این عامل یکی دیگر از نکاتی است که بر کاتالوگ دیجیتالی برای فروش بیشتر تاثیر می‌گذارد.

نسخه دیجیتالی کاتالوگ را جدی بگیرید

نسخه دیجیتالی کاتالوگ را جدی بگیرید

پلتفرم‌هایی مانند لنوس امکان اضافه نمودن سایر محتواها به فایل PDF کاتالوگ‌ را فراهم کرده‌اند. این امکانات نکات دیگری به مبانی طراحی کاتالوگ اضافه نموده. در زمان طراحی می‌توانید به جز نسخه چاپی نیم‌نگاهی هم به نسخه دیجیتالی داشت. در کاتالوگ دیجیتال امکان اضافه نمودن ویدئو، تصاویر سه‌بعدی، لینک، درگاه فروش، آلبوم تصاویر، پادکست و … نیز ممکن است. شاید تصمیم بگیرید نسخه دیجیتال را با رویکردی متفاوت طراحی کنید. در واقع برای همه عناصر اشاره شده مکان یابی نمایید. سپس فایل PDF را در لنوس آپلود کرده و سایر محتواها را اضافه نمایید.

در صورتی که از همان ابتدا یک کاتالوگ دیجیتالی طراحی می‌کنید، به جز موارد اشاره شده چند نکته اساسی دیگر را مدنظر داشته باشید. در ادامه به برخی از نکات مهم در طراحی کاتالوگ دیجیتالی اشاره کرده‌ایم.

در طراحی کاتالوگ دیجیتال از فیلم‌هایی کوتاه و جذاب استفاده کنید

یکی دیگر از عوامل کلیدی در طراحی کاتالوگ دیجیتالی ویدئو است. امروزه نمی‌توان قدرت ویدیوها را در فعالیت‌های بازاریابی نادیده گرفت. مشتریان و کاربران وقتی یکی از ویدیوهای محصول شما را ببینند بین ۶۴ تا ۸۵ درصد بیشتر احتمال دارد از شما خرید کنند. بنابراین ایده بسیار خوبی است که با استفاده از امکانات پلتفرم لنوس و درج ویدئو به صورت in place یا Popup محصولات یا خدمات خود را بهتر معرفی نمایید. اگر می‌خواهید کاتالوگ دیجیتال برای فروش کاربردی باشد، از تولید محتوای ویدئویی غافل نشوید.

شرکت مبلمان اداری دنیته مفهوم ویدیوهای محصول را به خوبی درک است و به طور فعال در کاتالوگ‌های خود استفاده می‌کند. از آنجایی که بسیاری از محصولات دنیته نیاز به مونتاژ دارند، آنها از ویدیوهای محصول به عنوان روشی مؤثر برای نشان دادن آسان بودن مونتاژ و استفاده از محصولات استفاده می کنند.

در طراحی کاتالوگ دیجیتالی پیوند ایجاد کنید

پلتفرم لنوس به شما امکان می‌دهد که یکی دیگر از عوامل کلیدی در طراحی کاتالوگ دیجیتالی را به راحتی استفاده نمایید. درج لینک‌های کاربردی داخلی و بیرونی در صفجات دیجیتالی. به کمک این امکان، صفحات داخلی را به‌هم پیوند دهید. هم می‌توانید پیوندهایی به بیرون قرار دهید. این پیوندها کاربران را زمان بیشتری در صفحات دیجیتالی شما ماندگار می‌کند. با مدیریت این این لینک‌ها می‌توانید کاربران را به سمت خرید هدایت کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

در بخش نمایش محصولات منطبق اشاره شد که در طراحی محصولات مرتبط را مد نظر قرار داشته باشید. لینک‌ها در این راستا به شما کمک می‌کنند. مثلا در کاتالوگ تولید یا پخش کننده پوشاک می‌توان صفحات مربوط به شلوارها را با لینک دهی داخلی به صفحات پیراهن‌ها نیز مرتبط نمود. این پیوند‌ها کمک می‌کنند کاتالوگ دیجیتالی برای فروش بیشتر کارایی بهتری داشته باشند.

نکات مهم طراحی کاتالوگ دیجیتال

از CTAهای مناسب استفاده کنید

دکمه فراخوان مناسب می‌تواند تأثیر زیادی در تبدیل کاربران به مشتریان داشته باشد. این، یک گام منطقی به مرحله بعد است. تضاد رنگ‌ها با پس‌زمینه می‌تواند تفاوت زیادی در آگاه کردن کاربران شما، از گزینه خرید و آغاز فرآیند خرید ایجاد کند. کپی‌ مناسبی برای این دکمه‌ها انتخاب کنید. همین الان خرید کنید، اقدام به خرید، سفارش، مشاوره بگیرید و … از نمونه‌های مورد استفاده هستند. خوشبختانه، با استفاده از امکانات ویرایش پلتفرم لنوس انجام این کار بسیار آسان است. اولین و مهمترین چیزی که باید به دنبال آن باشید کنتراست رنگ دکمه‌ها با پس زمینه است.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که دکمه ها را کمی بزرگتر طراحی کنید. اما مراقب باشید در صورتی که تعداد محصولات زیادی در صفحه وجود دارد، مشتری را آزار ندهید. به خاطر داشته باشید که تعادل مناسب را پیدا کنید. برخی تصور می‌کنند دکمه CTA بخشی از طراحی به حساب نمی‌آید. اما در واقع یکی از عوامل کلیدی در طراحی کاتالوگ دیجیتال است. قرار است صفحات جوری دیزاین شوند که مشتریان ترغیب به کلیک کردن روی این دکمه‌ها شوند.

نسخه کاغذی را به نسخه دیجیتال لینک کنید

شاید برای شما مهم باشد که از هر دو نسخه کاغذی و دیجیتالی برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کنید. در این صورت بهتر است این نسخه‌ها را به هم مرتبط کنید. با قرار دادن کد QR نسخه دیجیتال در نسخه کاغذی می‌توانید مشتریان را به سمت کاتالوگ دیجیتال هدایت کنید.

رعایت اصول طراحی را هرگز فراموش نکنید

حتی‌ زمانی که یک تبلیغ طراحی رایگان کاتالوگ توجه شما را جلب کرد، رعایت اصول پایه را از طراح بخواهید. اجازه ندهید قالب‌های تکراری و بدون توجه به محصول و خدمات شما استفاده شود. رویکرد بازاریابی شما و تاثیر گذاری بر مشتریان دو عامل مهم و اساسی هستند که باید در طراحی مد نظر قرار گیرند. طراحی رایگان  به این معنا نیست که به دلیل عدم پرداخت هزینه شما محصولات و خدمات خود را به هر شکل و دیزاین نامناسبی در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید. در نظر داشته باشید هر نوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها به سود شما نخواهد بود.

این نکته را فراموش نکنید برخی شرکت‌های طراحی یا چاپ، خدمات طراحی رایگان کاتالوگ را در کنار ارائه برخی خدمات دیگر ارائه می‌دهند. برای نمونه یک چاپخانه ممکن است، در صورت چاپ تیراژ مشخصی از کاتالوگ طراحی رایگان آن را متقبل شود. بسیاری از این شرکت‌ها به دلیل اینکه هزینه طراحی را به گونه دیگری دریافت می‌کنند طراحی را با توجه بیشتری انجام می‌دهند. مشاهده نمونه کارهای پیشین و حتی گرفتن استعلام یا آگاهی از رضایت مشتریان پیشین این شرکت‌ها می‌تواند راه‌گشا باشد.

همین الان شروع کنید!

با ثبت نام در لنوس، اولین کاتالوگ دیجیتالی خود را بسازید

با ما تماس بگیرید