مزایای کاتالوگ دیجیتال در تجارت الکترونیک

purple brochure poster
استفاده از کاتالوگ دیجیتال چه کمکی به فروش آنلاین می‌کند؟ چگونه با کمترین هزینه‌ی ممکن به رشد درآمدزایی و بهبود کسب‌وکار برسیم؟ در این مطلب قصد داریم آن دسته از مزایای کاتالوگ دیجیتال را ریزبینانه بررسی کنیم که تأثیر مستقیم و بسیار زیادی در افزایش فروش آنلاین و رشد درآمدزایی سازمان‌ها دارند.

فهرست مطالب

مزایای کاتالوگ دیجیتال آن را تبدیل به ابزار اطلاع رسانی جدیدی با امکانات متعدد کرده که داستان برندها را متفاوت بازگو می‌کند. این امکان مدرن انواع محتوای دیجیتال را به روشی متفاوت و یک‌جا به مخاطبان ارائه می‌کند. در سال‌های اخیر، کاتالوگ‌ها و نشریات دیجیتالی محبوبیت پیدا کرده‌آند. آنها توسط کسب‌وکارها در اندازه‌های مختلف برای طیف وسیعی از مخاطبان، مشتریان در راستای اهداف کسب و کارها استفاده می‌شوند.

در این مقاله، برخی از مزایای کاتالوگ‌ دیجیتال برای کسب و کارها و اینکه چرا باید از آنها در استراتژی بازاریابی خود استفاده کرد را بررسی و تحلیل خواهیم کرد.

کاتالوگ دیجیتال چیست؟

کاتالوگ دیجیتال ابزاری است آنلاین که به کسب‌و‌کارها، واحدهای فروش و بازاریابان اجازه می‌دهد تمامی اطلاعات در خصوص شرکت، محصولات، خدمات، نحوه استفاده از محصولات و خدمات و راه‌های تماس را به صورت چند رسانه‌ای و کاملاً به‌روز‌شده و با دسترسی آسان در اختیار داشته باشند و به مشتریان و بازار هدف خود ارائه دهند و یا به منظور حضور در نمایشگاه‌ها و ایونت‌ها، شعب و … از آن استفاده کنند.

ساخت یک کاتالوگ دیجیتالی و یا فلیپ بوک (Flipbook) در پلتفرم لنوس می‌تواند همه‌ی محصولات و خدمات برند و کسب‌و‌کار شما را همراه با سایر محتواها و به صورت کاملاً تعاملی و چند رسانه‌ای در بر بگیرد و حتی با هزاران محصول به راحتی می‌توان آن را به‌روز‌رسانی کرد و در فضای وب نشر داد و به سادگی در اختیار مشتریان  گذاشت.

چرا استفاده از کاتالوگ دیجیتالی در تجارت الکترونیک ضروری است؟

فروش تجارت الکترونیک E-commerce تا ابتدای سال ۲۰۲۱ به ۴.۸۹۱ میلیارد دلار رسیده بود. کارشناسان تخمین می‌زنند که تا سال ۲۰۲۴، هر سال شاهد افزایش ۶.۳۸۸ میلیارد دلاری خواهیم بود.

در این سال‌ها، تقاضا برای گزینه‌های خرید آسان و راحت افزایش یافته است. شرکت‌ها به تدریج فروشگاه‌های فیزیکی را در راستای تبدیل به فروشگاه‌های تجارت الکترونیک در جهت مقرون به صرفه‌تر تعطیل کرده‌اند. در واقع، تا سال ۲۰۴۰ پیش‌بینی می‌شود که تجارت الکترونیک تا ۹۵ درصد از کل فروش را به خود اختصاص دهد.

همه چیز دیجیتالی می شود، حتی کاتالوگ محصولات.

به لطف پلتفرم لنوس و ساخت کاتالوگ دیجیتالی و یا فلیپ بوک‌ها (Flipbook) در آن در عرض چند دقیقه، مشتریان می‌توانند به راحتی داده‌های محصول خاص مانند توضیحات، قیمت، ویدئو، 3D، پادکست، نریشن، گیفت و عکس‌ها را ببینند. چنین امکانی به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه‌ای جذاب‌تر داشته باشند و احتمال بیشتری برای تکمیل سفر خریدار به وجود می‌آورد.‌

برخی از مزایای کاتالوگ‌ دیجیتال

کاتالوگ دیجیتال تنها بخشی از محصولات متعدد پلتفرم لنوس به حساب می‌آید. با استفاده از خدمات این پلتفرم می‌توان انواع محتوای دیجیتال مانند کاتالوگ، بروشور، مجله، کتاب، دفترچه راهنمای محصولات و خدمات، دفترچه خدمات پس از فروش و … منتشر نمود. ویژگی بارز محتوای دیجیتال چند رسانه‌ای بودن آن است. در واقع کابران می‌توانند تمامی محتواهای خود را از طریق یک لینک منتشر نمایند. بر این اساس می‌توان تعامل بهتری با مشتریان ایجاد کرد که در نهایت باعث افزایش فروش می‌شود.

اما کدام مزایای کاتالوگ دیجیتالی آن را از دیگر ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانه‌ای متمایز می‌کند؟

راحتی و سهولت دسترسی

کاتالوگ‌های دیجیتال می‌توانند یک مرجع اصلی برای کسب و کارها در نظر گرفته شوند. این ابزار به مشتریان فعلی و بالقوه اجازه می‌دهد حتی زمانی که به اینترنت دسترسی ندارند از طریق تلفن همراه، محصولات و خدمات شما را هر کجا که هستند مشاهده نمایند.

در بازار کنونی مشتریان با دریافت اطلاعات لحظه‌ای، سرعت و دقت را می‌خواهند. خرید آسان برای مشتریان می‌تواند مانع این شود که به سایر رقبا مراجعه نمایند.

اشتراک‌گذاری راحت

با روش قدیمی اشتراک گذاری نسخه‌های فیزیکی خداحافظی کنید. تاکتیک هایی مانند تبلیغات شفاهی و توصیه‌های مشتری نیز در عصر فناوری و اطلاعات کافی نیستند. با کاتالوگ دیجیتال، می‌توانید اطلاعات آپدیت شده کالا و خدمات را به صورت آنلاین با مشتریان در عرض چند ثانیه به اشتراک بگذارید. آنها نیز به راحتی می‌تواند با دوستان آشنایانشان اشتراک گذاری کنند.

افزایش مشارکت

کاتالوگ‌های دیجیتالی و یا فلیپ بوک‌ها (Flipbooks) به کاربران یک تجربه تعاملی و جذاب را ارائه می‌دهد. به آن‌ها این فرصت را می‌هد که محتوای دیجیتالی را طوری ورق بزنند که گویی یک کتاب فیزیکی اما  همراه با مدیاهای مختلف را در دست دارند. این امر باعث ایجاد حس آشنایی بهتر با برند شده و همچنین باعث می‌شود کاربران راحت تر با محتوای شما درگیر شوند.

علاوه بر این، عناصر تعاملی فلیپ‌بوک‌ها مانند لینک‌ها، جاسازی‌های ویدیویی و صوتی، انیمیشن‌ها و… که آنها را به یک محتوای دیجیتالی چند رسانه‌ای شده در بستر pdf تبدیل می‌کنند. آنها می‌توانند محتوا و کاتالوگ‌های دیجیتالی شما را جذاب‌تر و به یاد ماندنی‌تر کرده و تجربه از برند شما را به سطح بالاتری ببرد.

مدل مشاهده متفاوت و کاملاً قابل دسترس بودن

یکی دیگر از مزایای کاتالوگ‌ دیجیتال این است که در هر دستگاه متصل به اینترنت در دسترس قرار گیرند. مشتریان و مخاطبان آنها را مشاهده می‌کنند و حتی و به کاربران این امکان را می دهد که محتوای شما را در حال حرکت بخوانند، ببینند و بشنوند. در کنار این مزیت اگر با توجه به استراتژی بازاریابی و یا جهت حضور در رویدادهای مختلف نیاز به نسخه آفلاین و غیره بر خط آن نیز دارید، پلتفرم لنوس امکان استفاده از نسخه آفلاین کاتالوگ‌های دیجیتالی را نیز فراهم کرده است.

 با امکان افزایش دسترسی و مناسب بودن برای تمام دستگاه‌ها، کاتالوگ‌های دیجیتال ساخته شده در پلتفرم لنوس می‌توانند به شما این فرصت را بدهند که بدون توجه به موقعیت مکانی یا تنظیمات دستگاه، به مشتریان، بازار هدف جدید و مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید. و از همه مهمتر، کاتالوگ‌های دیجیتالی و یا فلیپ بوک‌ها (Flipbooks) در پلتفرم لنوس برای موبایل بسیار مناسب و سازگار هستند. پلتفرم لنوس این اطمینان را به شما می‌دهد که کاتالوگ‌های دیجیتالی که به یک محتوای چند رسانه ای تبدیل شده‌اند، در هر اندازه صفحه موبایل مشتریان و بازار هدفتان به صورت کاملاً بهینه نمایش داده می‌شوند.

فروش بهبود یافته

از کاتالوگ‌های دیجیتالی می توان برای ارائه انواع محصولات و خدمات استفاده کرده و راهی تعاملی و جذاب برای کاربران فراهم شود تا در مورد آنچه شما به بازار هدفتان ارائه می‌دهید مطلع شوند. با ارائه کاتالوگ‌های دیجیتالی همراه با فیچرهای اختصاصی چند رسانه‌ای با خلق یک تجربه جذاب‌تر و به یاد ماندنی‌تر برای کاربران، باعث بهبود و یا افزایش فروش خود و کسب و کارتان شوید و احتمال خرید آنها را افزایش دهید. علاوه بر این، کاتالوگ‌های دیجیتالی می‌توانند برای ارائه دموها و آموزش‌های محصول مورد استفاده قرار گیرند و درک نحوه عملکرد محصولات شما و مزایایی که ارائه می‌دهند را برای کاربران آسان تر و به یاد ماندنی تر می‌کنند.

افزایش آگاهی از برند

یکی دیگر از مهمترین مزایای کاتالوگ‌ دیجیتال افزایش آگاهی مشتریان از برند است. در واقع به بیان داستان برند، ارائه محصولات، خدمات و همچنین برجسته کردن ارزش‌های منحصر به فرد برند کمک می‌کند. فیچرهای اختصاصی پلتفرم لنوس در خصوص برندینگ و شخصی سازی، با ارائه یک تجربه جذاب تر و به یاد ماندنی تر برای مشتریان فعلی، مشتریان احتمالی و بازار هدفتان، باعث ایجاد آگاهی از برند و افزایش وفاداری مشتری می‌شوند. علاوه بر این، کاتالوگ‌های دیجیتالی را می‌توان در انواع رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت، دسترسی به شما را افزایش داده و به انتشار پیام برندتان بسیار کمک می‌کند.

مقرون به صرفه بودن

کاتالوگ‌های دیجیتال جایگزین مقرون به صرفه‌ای برای انواع چاپ مانند بروشورها و کاتالوگ‌ها هستند. آنها را می‌توان به سرعت و با هزینه بسیار کمتر در پلتفرم لنوس ایجاد نمود. با امکان جایگزینی (Replace) در ادیتور پلتفرم لنوس به راحتی می‌توان آنها را به روز کرده و باعث شد انواع محتوا دیجیتال و لیست قیمت‌های شما در به روز‌ترین حالت ممکن به مشتریان و بازار هدفتان ارائه شود. علاوه بر این، فلیپ بوک‌ها را می‌توان به صورت آنلاین و در بستر وب توزیع و منتشر کرد، که نیاز به هزینه‌های چاپ و حمل را از بین برده و آنها را به راه حلی پایدارتر و مدرن تر تبدیل می‌کند.

در نتیجه، کاتالوگ‌های دیجیتالی طیف گسترده‌ای از مزایا و ارزش افزوده را برای سازمان‌ها و کسب و کارها در هر اندازه‌ای ارائه می‌دهند. همچنین از افزایش تعامل گرفته تا دسترسی بهتر و فروش بیشتر، راهی موثر و مقرون به صرفه برای ارائه محتوای دیجیتالی و دستیابی به مخاطبان و بازار هدف شما هستند. چه به دنبال بهبود فروش باشید، چه به دنبال ایجاد آگاهی از برند، کاتالوگ‌های دیجیتالی ساخته شده در پلتفرم لنوس ابزاری کاربردی، مقرون به صرفه و عالی برای افزودن به جعبه ابزار بازاریابی شما و کسب و کارتان هستند.

به روز رسانی و نگهداری آسان با امکانات ادیتور لنوس

به‌روز نگه‌داشتن نسخه‌های کاغذی پرهزینه است و کار چندان راحتی نیست. با نسخه دیجیتالی حتی یک تغییر کوچک در محتوا و قیمت به راحتی به‌روز رسانی می‌شود. بدون تغییر لینک و یا بروز خللی در دسترسی مخاطبان. این از کاربردی‌ترین مزایای کاتالوگ دیجیتال به حساب می‌آید. چون برای تغییر محتوا در کاتالوگ و نشریه کاغذی به هر دلیلی، باید دوباره آن را چاپ کنید. پس از‌ آن باید شخصاً مشتریان خود را از طریق تلفن یا ایمیل در مورد به روز رسانی‌ها مطلع نمایید. و در نهایت آنها را مجددا ارسال کنید.

اما در نشریه دیجیتال، به‌روز رسانی اطلاعات محصول، تصاویر، نوشته‌ها، ویدئوها، قیمت‌ها یا هر‌ چیز دیگری که نیاز به تغییر دارد ساده، آسان، سریع و مهمتر از همه آنی صورت می‌گیرد.

ارائه سطح دیگری از حرفه‌ای بودن

با ارائه ‌نسخه‌های دیجیتالی به بازار هدف و مخاطبان، تاثیری پویا و حرفه‌ای ایجاد می‌شود. این نشان می‌دهد یک کسب‌وکار سازمان‌یافته هستید. و همچنین علاقه‌مند به داشتن به‌روزترین داده‌ها در دسترس مشتریانتان. هر چه محتوا و اطلاعات مورد نیاز مشتریان را راحتتر و سریعتر در دسترس قرار دهید، رضایت آنها بیشتر خواهد بود. این یکی از مزایای کاتالوگ دیجیتال است. همه محتواها در قالب کاتالوگ یا نشریه در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

امکان ادغام با تجارت الکترونیک و ERP کسب و کارها

ادغام این ابزار با راه‌حل‌های تجارت الکترونیک، سطح کاملاً جدیدی از حرفه‌ای بودن و راحتی را برای مشتریان کنونی و مشتریان احتمالی فراهم می‌کند. فروشگاه آنلاین به کسب و کار شما کمک می‌کند تا با تلاش کمتر اما مدیریت شده، فروش بیشتری داشته باشید.

یکپارچه‌سازی ERP به این معنی است که وقتی مشتریان محصولات را مشاهده می‌کنند، توضیحات محصول، قیمت‌ها و موجودی انبار را در زمان واقعی مستقیماً از سیستم ERP مشاهده ‌کنند.

دریافت داده‌های کلیدی مشتری، با امکان جذب لید

توانایی جمع‌آوری داده‌های دقیق مشتری برای درک اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کارساز نیست، کلیدی است. با تولید محتوای جذاب و کاربردی حتی برای معرفی محصولات می‌توان آنها ترغیب به دیدن کرد. در این حالت آنها مشخصات و اطلاعات تماس خود را در اختیار شما قرار خواهند داد.

مقیاس پذیری

دیگر نیازی نیست نگران تیراژ کاتالوگ‌ها و تعداد صفحات آنها باشید. بدون نگرانی از هزینه‌های چاپ، ارسال و نگهداری تعداد صفحات نسخه دیجیتال را افزایش دهید. به روز رسانی آنها سریع، آسان و هزینه بسیار کمی دارد. می‌توان نسخه‌های دیجیتالی را به دسته‌ها و زیرمجموعه‌هایی تقسیم کنید که به مشتریان امکان می‌دهد تا محصولات را بسیار راحت‌تر جستجو کنند. مهم نیست که تجارت شما چقدر بزرگ است، مقیاس‌گذاری آن با نسخه‌های الکترونیکی بسیار آسان تر خواهد بود.

جستجوی سریع و هوشمند محصول

کاتالوگ‌های دیجیتالی برای یافتن سریع محصولات عالی هستند. با عملکرد جستجوی هوشمند، می‌توانید یک کلمه کلیدی، نام محصول یا کد محصول را مشخص نمایید. مخاطبان سریعتر آنها را می‌یابند.

جستجوی هوشمند یکی از مهمترین مزایایی کاتالوگ دیجیتال است که لنوس به کسب و کارها و مشتریان آنها ارائه می‌دهد.

در این مقاله سعی شد به برخی از مزایای کاتالوگ دیجیتال اشاره شود. البته شامل همه مزیت‌های این محصول کاربردی نیست. امکانات متعدد لنوس باعث شده کسب و کارهای مختلف راهکارهای اختصاصی برای انتشار محتوای دیجیتال خود در اختیار داشته باشند. همین امر به عنوان یکی از منحصر به فردترین مزایای کاتالوگ دیجیتالی به حساب آید. کارشناسان لنوس آماده‌ هستند، راهکارهای کابردی و تاثیرگذار در حوزه فعالیت‌های شما را در اختیارتان قرار دهند. برای این منظور می‌توانید با پشتیبانی لنوس در تماس باشید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های  پلتفرم لنوس پیشنهاد می‌کنیم:

همین الان شروع کنید!

با ثبت نام در لنوس، اولین کاتالوگ دیجیتالی خود را بسازید